Jak wyczyścić mocno przypalony piekarnik – najlepszy sposób na czyszczenie

Piekarnik to nieodłączny element w większości kuchni. W końcu dzięki niemu można przygotować pyszne dania, ciasta czy pieczywo. Niestety, czasami zdarza się, że zapomnimy o nim na tyle długo, że formy, blachy i ścianki wnętrza będą mocno przypalone. W takim przypadku czyszczenie piekarnika może stać się problemem. Jak sobie poradzić z mocnym przypaleniem? Przeczytaj poniższy artykuł i zobacz najlepszy sposób na to, jak wyczyścić mocno przypalony piekarnik.

Jak wyczyścić mocno przypalony piekarnik – najlepszy sposób

Krok 1: Sprawdź, co mamy w szafce

Zanim zabierzemy się za sprzątanie piekarnika, warto sprawdzić, co mamy w szafce. Często okazuje się, że odpowiedni środek czyszczący jest już w domu. Wystarczy poszukać wśród detergentów, które zwykle używamy do sprzątania łazienki czy kuchni. Dobrze sprawdzą się tutaj specjalne płyny i pasty do piekarników, ale także uniwersalne detergenty lub soda oczyszczona.

Krok 2: Wyjmij wszystko z piekarnika

Następny krok to wyjęcie wszystkiego, co znajduje się w piekarniku – blach, form, rusztów. Warto je dokładnie umyć w ciepłej wodzie z dodatkiem środka czyszczącego i odłożyć na bok.

Krok 3: Przygotuj roztwór do czyszczenia

Teraz czas na przygotowanie roztworu do czyszczenia piekarnika. Jeśli mamy specjalny płyn do tego celu, warto stosować się do instrukcji na opakowaniu. Jeśli nie, można użyć na przykład mieszanki sody oczyszczonej, octu i wody.

Krok 4: Nałóż roztwór na przypalone miejsca

Następnie warto zaaplikować roztwór na przypalone miejsca w piekarniku. Koniecznie trzeba zapewnić, aby nie dostał się on na grzałkę, ponieważ może to spowodować uszkodzenie urządzenia. Warto też założyć rękawice ochronne, aby uniknąć podrażnień skóry.

  Jak sprawdzić pompę odpływową zmywarki - poradnik

Krok 5: Pozostaw roztwór na chwilę

Następnie trzeba pozostawić roztwór na chwilę, aby zadziałał. Najlepiej około 15-30 minut.

Krok 6: Wyczyść piekarnik

Gdy roztwór przynajmniej trochę zmięknie przypalenia, trzeba przystąpić do czyszczenia piekarnika. Można to zrobić za pomocą specjalnego gąbeczki lub suchej szmatki. Należy dokładnie przetrzeć całą powierzchnię piekarnika.

Krok 7: Umyj resztę

Teraz czas na dokładne umycie blach, form i rusztów w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub innego środka czyszczącego. Warto na koniec jeszcze raz przetrzeć wnętrze piekarnika.

Faq

1. Czy można użyć jakiegoś innego środka niż soda oczyszczona?

Oczywiście. Dobrze sprawdzi się na przykład specjalny płyn do czyszczenia piekarników, ale można również użyć innych środków czyszczących, np. octu lub cytryny.

2. Czy to nie uszkodzi grzałki, jeśli nałożymy roztwór na nią?

Tak, może to spowodować uszkodzenie grzałki, dlatego trzeba bardzo uważać i starać się zaaplikować roztwór tylko na miejsca przypalenia.

3. Jak często powinno się czyszczenie piekarnika?

Warto to robić regularnie, najlepiej po każdym użyciu. Wtedy unikniemy problemów z mocnym przypaleniem.

Podsumowanie

Czyszczenie mocno przypalonego piekarnika może sprawić nieco trudności, ale warto podejść do tego zadania w sposób przemyślany i dokładny. Gdy zostanie wykonane poprawnie, efekty będą z pewnością zadowalające. Warto jednak starać się unikać takich sytuacji i dbać o piekarnik na co dzień.