Loggia i jej funkcje

LoggiaLoggia często jest nazywana balkonem, choć od balkonu różni ją kilka szczegółów. Jednym z nich może być to, że jest cofnięta względem linii elewacji budynku, dzięki czemu niejako wnika w przestrzeń wnętrza. Powierzchnia loggi na ogół jest częściowo osłonięta, posiada boczne ściany oraz zadaszenie, które z reguły jest stropem wyższej kondygnacji. Granicą loggi od strony budynku są okna i drzwi balkonowe, natomiast z drugiej strony jest balustrada, która na ogół biegnie równo z linią elewacji, ale też może być wysunięta poza obrys budynku.

Loggie najczęściej można spotkać w jednorodzinnych domach lub w wielorodzinnych blokach mieszkalnych. Loggie nazywane są balkonami wnękowymi. Służą przede wszystkim do celów widokowych i wypoczynkowych.

Loggia to miejsce, gdzie można zaczerpnąć świeżego powietrza, podziwiać okolicę, otoczenie, popatrzyć na zieleń, ale też wywiesić pranie do wysuszenia, hodować rośliny i kwiaty doniczkowe, odpocząć i zrelaksować się po ciężkim dniu pracy. Dzięki zadaszeniu można z niej korzystać także przy mniej sprzyjających warunkach pogodowych, na przykład w pochmurny, deszczowy dzień. Loggia ze względu na częściowe osłonięcie daje poczucie intymności, chroni przed wiatrem i wzrokiem wścibskich sąsiadów.

Loggia to również doskonała przestrzeń na organizację imprez i spotkań towarzyskich. Po przeszkleniu może pełnić funkcję ogrodu zimowego lub dodatkowego pokoju wypoczynkowego, czy też tworzyć miejsce zabaw dla dzieci. Wykorzystywana jest także do przechowywania i magazynowania produktów spożywczych, np. owoców, warzyw oraz innych przedmiotów i sprzętów. Dzięki niej przestrzeń mieszkalna znacznie się powiększa i stanowi świetny łącznik pomiędzy domem a otoczeniem.

  Co to jest colostrum bovinum?