Płytki tarasowe – jakie są wymagania dla ceramicznych okładzin zewnętrznych?

płytki tarasowe betonowePłytki tarasowe zewnętrzne wytrzymują bez szkody dla estetyki ogromne zmiany warunków. Upały dochodzące do + 40°C, mrozy nawet do -20°C. Daje to amplitudę rzędu 60 °C! Oprócz tego silne światło, deszcz czy grad nie mogą zniszczyć wzoru. Materiał, z którego zrobiona jest płytka tarasowa musi zatem spełniać wyśrubowane normy jakości, żeby służył bez zastrzeżeń długie lata.

Rodzaje płytek tarasowych

Najpopularniejsze okładziny na zewnątrz to płytki tarasowe gresowe. Najlepszy jest gres naturalny (nieszkliwiony). Płytka tarasowa powinna mieć jak najwyższy stopień antypoślizgowości, co najmniej R10. Wszystkie okładziny zewnętrzne powinny spełniać wymóg niskiej nasiąkliwości – max. 3 %.

Płytki tarasowe betonowe

Popularne są też płytki tarasowe betonowe, które wraz z rozwojem technologii są coraz ciekawsze kolorystycznie (barwione w masie) i nie kojarzą się z płytami chodnikowymi, przypominając naturalne wzory kamienia, są korzystniejsze cenowo i produkowane nawet w bardzo dużych formatach. Mają też strukturę antypoślizgową i są impregnowane na etapie produkcji. Nie wszystkie, sprawdźmy to przez zakupem, gdyż w przeciwnym wypadku płytki będą łatwo ulegać zabrudzeniu i będą wymagać samodzielnej impregnacji.

Na posadzki zewnętrzne można również wykorzystać kamień naturalny, który sprawia, że całość nabiera rustykalnego, ekskluzywnego lub śródziemnomorskiego charakteru.

Jak montować płytki tarasowe gresowe?

Najprostsze do kładzenia są proste płytki kwadratowe lub prostokątne o dużych rozmiarach. Z powodu efektu skali, na zewnątrz budynku dobrze prezentują się płytki wielkoformatowe, ale płytki tarasowe 60×60 standardowo kładzione na polskich tarasach zapewnią również doskonały efekt.

Nowością są tarasy wentylowane, nie wymagające fugowania, na które kładzie się płytki tarasowe na dystansach – samopoziomujących podkładkach plastikowych. Takie płyty wymagają położenia izolacji, ale są łatwe do położenia i zdjęcia oraz mogą ukrywać wszystkie instalacje tarasowe i ogrodowe. Płytki na dystansach sprzyjają prawidłowej wentylacji i odprowadzaniu wody. W wyniku amortyzacji nie pękają przy obciążeniach i naprężeniach, a jeśli zdarzy się pękniecie wywołane silnym uderzeniem – płytę bardzo łatwo wymienić.

  Płytki wielkoformatowe - ułóż rajską nawierzchnię

Wybierając nasze płytki tarasowe pamiętajmy również o przestrzeni wokół, dopasujmy je do stylistyki ogrodu i kolorystyki domu! Na pewno pozwoli na to wybór oferowany przez Sklep Mo.