Badanie tarczycy – jak wygląda badanie?

Badanie tarczycyUSG tarczycy to metoda obrazowania wykorzystująca ultradźwięki do wizualizacji struktury tarczycy, naczyń krwionośnych i okolicznych narządów. Badanie tarczycy jest bezbolesne i nieinwazyjne. Pozwala zweryfikować obecność i wielkość guzków, ich strukturę wewnętrzną (stałą, płynną, mieszaną) oraz stopień unaczynienia. Może również dostarczyć informacji o rozwoju chorób zapalnych, takich jak zapalenie tarczycy.

Badanie na tarczycę – co można zobaczyć?

Guzki tarczycy to grudki, które tworzą się wewnątrz tarczycy i są w większości łagodne. Szacuje się, że tylko 5-10 procent to nowotwór złośliwy. Badanie USG tarczycy pozwala zidentyfikować podejrzane guzki, na których można kontynuować dalsze badania.

Oprócz diagnostyki ultradźwięki służą do monitorowania przebiegu chorób tarczycy i zrozumienia, czy guzki zmieniają swoją wielkość w czasie. Jest również używany jako przewodnik przy aspiracji cienkoigłowej guzka tarczycy, ponieważ umożliwia ultrasonografowi precyzyjne nakierowanie igły.

Badanie USG tarczycy – na czym polega?

Zadając sobie pytanie o badanie tarczycy jak wygląda, trzeba wiedzieć, że jest to badanie wykonywane za pomocą ultradźwięku, przyrządu wyposażonego w sondę emitującą ultradźwięki, która jest nasuwana na szyję. Ultradźwięki pozwalają uzyskać informacje o strukturze i składzie tkanki tarczycy, które są wyświetlane jako obrazy na monitorze. W ten sposób można zidentyfikować zarówno niejednorodne obszary tkanki, jak i guzki czy torbiele.

W celu przeprowadzenia badania tarczycy Poznań, pacjent kładzie się na łóżku w pozycji leżącej, z odsłoniętą szyją i spojrzeniem odwróconym do tyłu. Niewielką ilość żelu spryskuje się z przodu i po bokach szyi, aby sonda lepiej się przesuwała i ułatwiała transmisję ultradźwięków. Sonograf będzie wywierał niewielki nacisk podczas przesuwania sondy.

Badanie USG tarczycy to badanie bez przeciwwskazań. Może być wykonywane przez wszystkich, nawet dzieci i kobiety w ciąży, ponieważ wykorzystuje źródło energii uważane za bezpieczne. Całe badanie trwa około 10 minut. Nie jest wymagane żadne specjalne przygotowanie przed rozpoczęciem badania.